Choroby tarczycy - objawy, leczenie, przyczyny

Choroby tarczycy - objawy, leczenie, przyczyny

Tarczyca to niezwykle ważny gruczoł, dlatego też tak ważne jest, by w odpowiedni sposób o nią zadbać. Tymczasem ona sama przez długi czas nie daje nawet znaku, że coś jest nie tak. Dopiero po jakimś czasie widać skutki, choć cały proces zaczyna się znacznie wcześniej. Tak czy siak, nie ma żadnych wątpliwości, że choroby tarczycy mogą być dla nas bardzo niebezpieczne. W przypadku tarczycy możemy mówić o jej nadczynności bądź niedoczynności. Nieco rzadziej słyszy się o chorobie Hashimoto, lecz i tej nie wolno w żadnym wypadku lekceważyć. Czym jednak tak w zasadzie jest tarczyca i dlaczego jest dla nas tak ważna? To gruczoł, który wydziela do krwi hormony, a można ją porównać do swego rodzaju silnika. To bowiem tarczyca daje nam swoisty napęd do życia i rozwoju. Na nieprawidłową pracę gruczołu mogą wskazywać między innymi takie objawy jak trudności w połykaniu, ale też duszności czy ucisk. Dodatkowo, pojawiają się także różnego rodzaju dolegliwości, które być może na pierwszy rzut oka wcale nie wyglądają jak powiązane z pracą tarczycy. Będą to więc przede wszystkim bezsenność, kołatanie serca, spadek lub wzrost wagi bądź zwiększone pocenie się, czyli rzeczy, które można powiązać z szeregiem innych dolegliwości. Głównie z tego powodu tak ważne jest wykonywanie regularnych badań, które odpowiedzą nam na najważniejsze pytania w momencie, kiedy zacznie nam coś dolegać.

W przypadku tarczycy będą to więc następujące badania:

  • scyntygrafia (radioizotopowe badanie tarczycy),
  • ultrasonografia,
  • biopsja aspiracyjna.

To właśnie za pomocą tych badań uda nam się wykryć wszelkie nieprawidłowości w pracy gruczołu, który może na przykład wytwarzać zbyt dużo hormonów. Dzieje się tak w sytuacji, gdy występuje niedobór jodu – to właśnie wtedy tarczycy zwiększą swoją objętość i stara się wyrównać pewne braki. Ostatecznie najważniejsze jest zachowanie pewnej równowagi, gdyż zbyt mała produkcja hormonów również nie jest pożądana.

Leczenie chorób tarczycy – o czym pamiętać?

Oczywiście sam dobór leczenia zależy od tego z jaką konkretnie dolegliwością się zmagamy. Najpierw trzeba więc sprawdzić stan tarczycy oraz poziom hormonów. W przypadku niedoboru jodu – co będzie powodować zwiększanie się objętości tarczycy – dobrym pomysłem jest terapia nad morzem. Rozsądne będzie w tym przypadku również wprowadzenie do swojej stałej diety morskich ryb, które to są bogatym źródłem jodu. Przydatne w rozwiązaniu problemów z nadczynnością tarczycy okażą się też specjalne preparaty, które wyhamują nadmierne wytwarzanie hormonów. Z kolei jeśli mamy sytuację odwrotną i chory ma problem z niedoczynnością tarczycy to leczenie polega przede wszystkim na stałym podawaniu mu odpowiednich hormonów. Ich ilość zależy jednak od wyniku badań i jest oczywiście dobierana w sposób indywidualny, dzięki czemu chory uniknie zbyt dużego stężenia hormonów tarczycy w swoim organizmie. Niestety bardzo duża grupa osób, które zmagają się z niedoczynnością tarczycy będzie musiała przyjmować leki i kontrolować poziom hormonów już do końca życia.