Energia solarna w motoryzacji

Energia solarna w motoryzacji
toyota poznań

Już w latach 80. naukowcy ze Stanów Zjednoczonych podjęli pierwsze próby skonstruowania pojazdu kołowego, który wykorzystywałby do poruszania się wyłącznie energię pozyskiwaną wprost ze słońca.

Kilka lat później udało się stworzyć prototyp – lekką maszynę, która jechała napędzana złocistymi promieniami. Rozwijała jednak bardzo niską prędkość i nie miała szans, by zaistnieć na drogach.

Przeszła do historii jako ciekawostka, jednakże z upływem czasu koncepcja zaczęła się rozwijać i aktualnie nie jest już mrzonką. Skoro mamy zaawansowane technicznie i pełnowartościowe pod względem użytkowym samochody działające tylko na prąd, to tylko kwestią czasu jest to, aż pojawią się auta napędzane słońcem.

Dziś produkcja paneli solarnych jest coraz powszechniejsza, ich cena regularnie spada, a zakres zastosowań energii odnawialnej jest większy niż kiedykolwiek wcześniej. Właśnie nurt ekologiczny i swoista moda na źródła odnawialne może sprawić, że już wkrótce na ulice miast zaczną wyjeżdżać samochody bazujące w swoim działaniu wyłącznie na słońcu.

Już teraz poważnie brana jest pod uwagę koncepcja seryjnej produkcji pojazdów elektrycznych, które można ładować w sposób konwencjonalny, czyli z sieci, a dodatkowo również poprzez panele solarne. Dzięki temu można by jeszcze bardziej ograniczyć zużycie prądu wytwarzanego w sposób sztuczny.

Taka maszyna obejdzie się bez katalizatora, nie będzie bowiem generować spalin, a jej mechaniczne funkcje w żaden sposób nie ucierpią na alternatywnym zasilaniu.