Produkty, które szkodzą zębom

Produkty, które szkodzą zębom

Zapewne dobrze znamy produkty spożywcze, które dobroczynnie działają na nasze uzębienie, chroniąc je przed próchnicą. Należą do nich mleko i przetwory mleczne, świeże owoce i warzywa, ryby, a także zielona herbata. Natomiast trzeba mieć także świadomość, że istnieje lista produktów, które działają na nasze zęby niekorzystnie. Powodują one psucie się, powstawanie ubytków, a w konsekwencji prowadzą do próchnicy. Podstawową przyczyną tej choroby zębów jest spożywanie zbyt dużej ilości cukru, który stanowi pożywkę dla bakterii. Na nasze szkliwo niszcząco działają także kwasy.

Jakich produktów lepiej unikać w trosce o zdrowe zęby?

Suszone owoce

Powszechnie uważane jako zdrowe zamienniki słodyczy, a w rzeczywistości również zawierają spore ilości cukru. Stanowią zatem znakomitą pożywkę dla bakterii znajdujących się w naszej jamie ustnej. Są też dość lepkie, dlatego łatwo przylegają do zębów. Ich pozostałości mogą pozostać na powierzchni zębów i między przestrzeniami na długo zanim je porządnie wyszczotkujemy.

Twarde cukierki i lizaki

Cukierki to już zło samo w sobie, a te twarde są szczególnie szkodliwe! Głównym składnikiem landrynek i lizaków jest po prostu cukier, a podczas długiego ssania systematycznie dostarczamy pożywki bakteriom w jamie ustnej.

Słodzone, gazowane napoje

Kolejna bomba cukru.

Napoje gazowane to połączenie cukru i kwasów, które szczególnie szkodliwie działają na szkliwo naszych zębów i ułatwiają bakteriom przedostawanie się w głąb. Szkodliwe substancje zawarte w słodkich napojach rozprowadzamy po całej jamie ustnej w czasie ich picia.

Chipsy

Choć to nie landrynki czy czekolada, to również i chipsy zawierają spore ilości cukrów prostych. Takie składniki szkodliwe działają na stan naszych dziąseł, oblepiają zęby i przedostają się do powierzchni między zębami. Przyczyniają się także do powstawania płytki nazębnej.

Soki z kwaśnych owoców

Kwaśne soki owocowe są z jednej strony źródłem wielu witamin i minerałów, ale z drugiej, źródłem zmiękczających szkliwo kwasów, które także są pożywką dla bakterii.

Napoje alkoholowe

Kolejne po słodzonych napojach gazowanych i kwaśnych sokach szkodliwe płyny. Pijąc alkohol, zmniejsza się produkcja śliny, która stanowi naturalny środek oczyszczający zęby i wypłukujący resztki pokarmów. Ślina działa także przeciwbakteryjnie. Czerwone wino powoduje dodatkowo przebarwienia na zębach.

Kawa i czarna herbata

Mocna czarna herbata oraz kawa to także wrogowie zdrowych zębów. Powodują trudne do usunięcia przebarwienia nazębne.