Publiczna emisja akcji

Publiczna emisja akcji

Są różne rzeczy, które można zrobić z akcjami. Istnieją też różne formy ich zbycia oraz emisji. W momencie, kiedy spółka decyduje się na publiczną emisję akcji, w ich posiadanie może wejść tak naprawdę każdy podmiot lub osoba fizyczna. Szczegóły związane z emisją są za każdym razem ustalane przez walne zgromadzenie akcjonariuszy, a decyzje w praktyce podejmuje właściciel pakietu większościowego. Plusem takiej formuły emisji jest to, że można w szybki sposób znacząco zwiększyć kapitał spółki.

Specyfika giełd

Jedną z postaci publicznej emisji akcji jest skierowanie ich na giełdę papierów wartościowych, aczkolwiek nie może sobie na to pozwolić każda spółka, a jedynie te, które są na giełdzie notowane.

Poza giełdą „centralną” mogą istnieć również giełdy prywatne, a więc fragmenty rynku, w ramach których różne podmioty gospodarcze mogą handlować swoimi udziałami i oddawać je w ręce nowych nabywców. Czasami publiczna emisja akcji może stanowić ważny impuls do rozwoju spółki.

Emisja kluczem do sukcesu

Na emisję akcji w trynie publicznym decydują się zazwyczaj większe spółki lub takie, które mają przed sobą świetne perspektywy rozwoju. Tym sposobem wiele niedużych, ale na przykład bardzo innowacyjnych spółek jest w stanie w niedługim czasie uzyskać silną pozycję i stać się jednymi z głównych graczy na rynku. Taka sytuacja jest jednakże niejako zarezerwowana dla tych podmiotów, które mają rzeczywiście realny potencjał. Pierwsza spółka z brzegu (a jest ich wszak bardzo wiele) nie może sobie na to pozwolić.

.